LEADER/CLLD 2021 – 2027
Domov » LEADER/CLLD 2021 – 2027
PROGRAMSKO ODBODBJE 2021-2027
V programskem obdobju 2021-2027 se bo pristop LEADER/CLLD izvajal kot del skupnega pristopa imenovanega lokalni razvoj, ki ga vodi skupnost v okviru skladov EKSRP in ESRR. Za izvajanje skupne kmetijske politike (SKP) je bil s strani Evropske komisije dne 28. 10. 2022 potrjen Strateški načrt SKP 2023-2027 za Slovenijo, s čimer je bila podana zelena luč za koriščenje sredstev sklada EKSRP. Za koriščenje sredstev iz sklada ESRR pa je bil Program evropske kohezijske politike v obdobju 2021-2027 v Sloveniji potrjen dne 13. 12. 2022.
Za izvajanje pristopa LEADER/CLLD je namenjenih 84,55 mio EUR.
Črpanje sredstev iz EKSRP sklada se bo izvajalo v okviru intervencije LEADER, črpanje sredstev iz ESRR sklada pa iz ukrepa CLLD.
EKSRP SKLAD:
- Strateški načrt Skupne kmetijske politike 2023-2027
- SO8 – Spodbujanje zaposlovanja, rasti, enakosti spolov, vključno s participacijo žensk v kmetovanju, socialne vključenosti in lokalnega razvoja na podeželju, vključno s krožnim biogospodarstvom in trajnostnim gozdarstvom
- Intervencija LEADER
- 44,43 mio EUR
ESRR SKLAD:
- Program evropske kohezijske politike 2021-2027
- PO5, 9.2- Spodbujanje celostnega in vključujočega socialnega, gospodarskega in okoljskega lokalnega razvoja, kulture, naravne dediščine, trajnostnega turizma in varnosti na območjih, ki niso mestna območja
- Ukrep CLLD
- 40,12 mio EUR
KAJ JE LEADER/CLLD
LEADER je metoda lokalnega razvoja, ki se že 30 let uporablja za vključevanje lokalnih akterjev v oblikovanje in izvajanje strategij, odločanje in dodeljevanje sredstev za razvoj njihovih podeželskih območij.
Izraz „LEADER“ izvira iz francoskega akronima za „Liaison Entre Actions de Développement de l’Économie Rurale“, kar pomeni Povezave med podeželskim gospodarstvom in razvojnimi ukrepi.
Izvaja ga približno 2.800 lokalnih akcijskih skupin (LAS), ki pokrivajo 61 % podeželskega prebivalstva v EU in združujejo javne, zasebne in civilnodružbene deležnike na določenem območju (stanje ob koncu leta 2018 – EU-28).
V okviru razvoja podeželja se LEADER izvaja v okviru nacionalnih in regionalnih programov razvoja podeželja (PRP) vsake države članice EU, sofinanciranih iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP).
V programskem obdobju 2014–2020 je bila metoda LEADER razširjena v okviru širšega izraza Lokalni razvoj, ki ga vodi skupnost (CLLD) na tri dodatne sklade EU:
- Evropski sklad za pomorstvo in ribištvo (ESPR)
- Evropski sklad za regionalni razvoj (ESRR) in
- Evropski socialni sklad (ESS).
LEADER
Pristop LEADER spodbuja posameznike, občine, ustanove, podjetja, društva in druge zainteresirane na nekem lokalnem območju, da se med seboj povežejo in oblikujejo skupno razvojni vizijo in aktivno sodelujejo pri njenem uresničevanju.
Kot pobuda Skupnosti se je pričel izvajati že leta 1991. Pristop LEADER je bil v programskem obdobju 2007-2013 del Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja, podprt s sredstvi 4. osi LEADER.
Sedem temeljnih načel pristopa LEADER celovito usmerja razvoj podeželskih območij.
Ta načela so:
- Lokalna razvojna strategija izhaja iz območja – območje LAS je homogeno in povezano, prebivalci imajo skupne razvojne potrebe in pričakovanja.
- Pristop »od spodaj navzgor« – upoštevanje pristopa od spodaj navzgor zagotavlja sodelovanje lokalnih akterjev pri sprejemanju odločitev glede razvojne strategije območja in pri izbiri prednostnih nalog za doseganje razvojnih ciljev.
- Lokalna akcijska skupina (LAS) je lokalno razvojno javno-zasebno partnerstvo, ki pripravi in izvaja lokalno razvojno strategijo ter sprejema odločitve o razdelitvi in upravljanju s finančnimi sredstvi.
- Inovativnost – inovacije pomenijo razvoj novih produktov in pristopov, lahko pa tudi prenos in prilagoditev dobrih praks, znanj in izkušenj od drugod ter iskanje novih rešitev razvojnih problemov in aktiviranju razvojnih priložnosti.
- Povezani in večsektorski ukrepi in aktivnosti – pri pripravi in izvajanju strategije se povezujejo akterji iz različnih sektorjev lokalne ekonomije, ukrepi in projekti v strategiji morajo biti med seboj povezani.
- Povezovanje v mreže – povezovanje v mrežo lokalnih partnerstev predstavlja izmenjavo izkušenj, dosežkov, znanja ipd. znotraj LAS in med ostalimi LAS-i ter krepi vezi med ljudmi, projekti in podeželskimi območji.
- Sodelovanje: LAS se povezuje in sodeluje z drugimi območji, regijami in državami pri skupnih projektih, s katerimi razširi svoje lokalne dejavnosti, razreši nekatere razvojne dileme, poveča dodano vrednost lokalnim virom in krepi promocijo območja.
CLLD
Je pristop/metoda, ki jo je kot novost v programskem obdobju 2014-2020 Evropska komisija ponudila državam članicam v izvajanje, z namenom, da bi se dosegli multiplikativni učinki pri povezovanju ukrepov in sredstev iz več strukturnih skladov hkrati.
CLLD je nadgradnja do sedaj poznanega pristopa LEADER, ki se je na ravni EU izkazal kot izjemno uspešna metoda razvojnega načrtovanja in izvajanja projektov (v EU v praski že vse od leta 1991, v Sloveniji se je ta pristop pričel s programskim obdobjem 2007-2013, za njegovo izvajanje pa so bila na voljo sredstva LEADER, ki so bila t.i. 4. Os Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja).
O sredstvih CLLD govorimo, ko gre za združevanje sredstev več strukturnih skladov, ki so dodeljena v izrecno upravljanje lokalnim območjem, to je lokalnim akcijskim skupinam.
Država Slovenija se je odločila, da bo Lokalni razvoj, ki ga vodi Skupnost (ang. Community Led Local Development, kratica: CLLD) podprla s sredstvi treh evropskih skladov: EKSRP – Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja, ESRR – Evropskega sklada za regionalni razvoj in ESPR – Evropskega sklada za pomorstvo in ribištvo.
KAJ JE POGODBENO PARTNERSTVO?
Pogodbeno lokalno partnerstvo je tripartitno partnerstvo javnega, civilnega/nevladnega in gospodarskega sektorja ustanovljeno z namenom uresničevanja ciljev in potreb lokalnega okolja, po pristopu od spodaj navzgor. Je dolgoročno partnerstvo med vsemi vključenimi sektorji, ki skrbi za zagotavljanje javnih dobrin in izvajanje javnih storitev po pristopu »Bottom up«, »od spodaj navzgor«. Pristop omogoča uresničevanje široke palete izzivov v različnih okoljih, večjo fleksibilnost pri doseganju ciljev in odgovarja dejanskim potrebam lokalnega območja. Pri tem je pomembno dejstvo, da so sektorji popolnoma enakovredni in da noben izmed sektorjev ne prevladuje. V pogodbenem partnerstvu smo združili spretnosti, znanja in sredstva vseh sektorjev, ki pomembno pripomorejo k razvoju območja LAS Bogastvo podeželja.
- Skupna kmetijska politika 2023-2027
- Intervencije SN 2023–2027
- Vsebinski sklop: Razvoj podeželja ter varovanje kakovosti hrane in sadja
- IRP26 LEADER
Pristop LEADER predstavlja orodje pri spodbujanju skupnega lokalnega razvoja po pristopu »od spodaj navzgor«. Pristop »od spodaj navzgor« omogoča lokalnemu prebivalstvu, da z oblikovanjem lokalnih partnerstev, tako imenovanih lokalnih akcijskih skupin (LAS), aktivno odloča o prioritetah in razvojnih ciljih lokalnega območja, vključno z viri financiranja za doseganje ciljev lokalnega območja. Pristop omogoča lokalnim akterjem uresničevanje široke palete izzivov v različnih okoljih, večjo fleksibilnost pri doseganju ciljev in odgovarja dejanskim potrebam lokalnega območja.
Cilj intervencije LEADER je skozi potrjene LAS in strategije lokalnega razvoja (SLR) za programsko obdobje 2023-2027 spodbujati zaposlovanje, rast, socialno vključenost in lokalni razvoj na podeželskih območjih, in prispevati k ostalim specifičnim ciljem strateškega načrta. LEADER prispeva k skupnemu pristopu CLLD in cilju Uredbe (EU) 2021/1060 o določitvi skupnih določb določb: »Evropa, ki je bliže državljanom – trajnostni in celostni razvoj mest, podeželja in obalnih območij prek lokalnih pobud.«
Namen intervencije je doseganje navedenega cilja skozi izvajanje projektov in projektov sodelovanja med različnimi LAS, ki naslavljajo potrebe in izzive na podeželju, kot so npr. socialna vključenost vseh prebivalcev na podeželju, spodbujanje zaposlovanja ter podjetništva na podeželju, razvoj osnovnih storitev, dvig kakovosti življenja, razvoj manjše infrastrukture na podeželju, razvoj koncepta Pametnih vasi, okoljske in podnebne rešitve na podeželju, spodbude ekološkemu kmetovanju idr.
Upravičenci do podpore za izvajanje projektov v okviru SLR so lahko LAS, fizična ali pravna oseba. Zastopnik upravičencev za vlaganje vlog in zahtevkov za izplačilo ter dopolnitev vlog in zahtevkov za izplačilo je vodilni partner LAS. Upravičenci do podpore projektov sodelovanja LAS so za sklad ESRR LAS, za sklad EKSRP pa so lahko upravičenci tudi člani LAS.
Podpora se dodeli v obliki nepovratne finančne pomoči za:
a) Izvajanje operacij – Podpora se dodeli za dejansko nastale stroške ali aktivnosti v okviru operacije ali z uporabo ene izmed oblik poenostavljenih oblik stroškov. Stopnja javne podpore za izvajanje operacij, vključno z operacijami sodelovanja je do 80 % upravičenih stroškov operacije. Stopnjo podpore operacije lahko določi LAS. Najvišji znesek javne podpore za posamezno operacijo je 200.000 EUR.
b) Upravljanje SLR – Podpora se dodeli za dejansko nastale stroške ali v obliki pavšalnega izplačila (zneska).
Višina podpore:
a) Izvajanje projektov
Stopnja javne podpore za izvajanje posameznega projekta, vključno z operacijami sodelovanja je do 80 % upravičenih stroškov projekta. Stopnjo podpore operacije lahko določi LAS. Najvišji znesek javne podpore za posamezno operacijo je 200.000 EUR.
b) Upravljanje SLR
Stopnja javne podpore je do 100 % upravičenih stroškov. Posamezni LAS lahko za izvajanje te podpore nameni največ 20 % skupnih javnih izdatkov SLR.
Vir: Spletna stran Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano
Sklad ESRR – Program Evropske kohezijske politike 2021 – 2027
CILJ POLITIKE 5: Evropa, ki je bližje državljanom, in sicer s spodbujanjem trajnostnega in celostnega razvoja vseh vrst območij ter lokalnih pobud.
PREDNOSTNA NALOGA 9: TRAJNOSTNI RAZVOJ LOKALNIH OBMOČIJ – Evropa, ki je bliže državljanom, in sicer s spodbujanjem trajnostnega in celostnega razvoja mest, podeželja in obalnih območij ter lokalnih pobud.
9.2 CILJ: Spodbujanje celostnega in vključujočega socialnega, gospodarskega in okoljskega lokalnega razvoja, kulture, naravne dediščine, trajnostnega turizma in varnosti na območjih, ki niso mestna območja.
Predvidene naložbe: Spodbujanje lokalnega razvoja, ki ga vodi skupnost, izhajajoč iz pripravljenih strategij lokalnega razvoja.
Lokalni razvoj, ki ga vodi skupnost (CLLD) se bo izvajal na območjih vzpostavljenih lokalnih akcijskih skupin (LAS) v skladu s pripravljenimi strategijami lokalnega razvoja (SLR), ki bodo podprte s sredstvi ESRR. Projekti bodo prispevali k boljši kakovosti življenja lokalnega prebivalstva, zagotavljali bodo ustrezno dostopnost storitev tako v urbanih središčih kot na podeželju, izboljšali področje dolgotrajne oskrbe in preventivnih zdravstvenih ukrepov, spodbujali medgeneracijsko sodelovanje, krepitev kompetenc ter skrb za prikrajšane skupine. Obenem bodo območja lokalnih akcijskih skupin bolj prepoznavna na področju lokalnega podjetništva, pri inovativni uporabi lokalnih virov, (eko)turizmu ter ohranjanju naravne raznolikosti in kulturne dediščine.
CLLD se bo izvajal kot skupni pristop skladov v ESRR in EKSRP, na celotnem območju države. Gre za nadgradnjo ukrepov iz obdobja 2014-2020, saj je bilo ugotovljeno, da ne glede na to, da gre za manjše projekte, pristop omogoča uresničevanje široke palete izzivov v različnih okoljih, večjo fleksibilnost pri doseganju ciljev in odgovarja dejanskim potrebam lokalnih območij.
S pristopom »od spodaj navzgor« bodo aktivno vključeni deležniki na nižjih ravneh zaradi boljšega poznavanja lokalnih izzivov in potencialov ključnega pomena za zmanjšanje razvojnih razlik na lokalni ravni.
Vir: Program EKP 2021-2027
RAZVOJ PODEŽELJA IN SKLADI
Evropska komisija – kmetijstvo in razvoj podeželja https://agriculture.ec.europa.eu/common-agricultural-policy/rural-development_sl
Evropska komisija – Evropski sklad za regionalni razvoj https://ec.europa.eu/regional_policy/sl/funding/erdf/
Evropska mreža za razvoj podeželja https://enrd.ec.europa.eu/
Evropsko združenje LEADER za razvoj podeželja – ELARD http://elard.eu/
OECD – razvoj podeželja https://www.oecd.org/regional/
Evropski strukturni in investicijski skladi http://www.eu-skladi.si/
Program razvoja podeželja https://skp.si/
Društvo za razvoj slovenskega podeželja http://www.drustvo-podezelje.si/
Mreža za podeželje https://skp.si/aktualno/mreza-za-podezelje
POMEMBNE INSTITUCIJE
Agencija Republike Slovenije za kmetijske trge in razvoj podeželja https://www.gov.si/drzavni-organi/organi-v-sestavi/agencija-za-kmetijske-trge-in-razvoj-podezelja/
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano https://www.gov.si/drzavni-organi/ministrstva/ministrstvo-za-kmetijstvo-gozdarstvo-in-prehrano/
Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport
https://www.gov.si/drzavni-organi/ministrstva/ministrstvo-za-gospodarstvo-turizem-in-sport/
Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj
https://www.gov.si/drzavni-organi/ministrstva/ministrstvo-za-kohezijo-in-regionalni-razvoj/
Zavod RS za varstvo narave https://zrsvn-varstvonarave.si/
Zavod RS za varstvo kulturne dediščine https://www.zvkds.si/sl
Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije https://www.kgzs.si/
Kmetijski inštitut Slovenije https://www.kis.si/
Zavod za gozdove Slovenije http://www.zgs.si/
Slovenski regionalno razvojni sklad https://www.srrs.si/
Eko sklad, Slovenski okoljski javni sklad https://www.ekosklad.si/
Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti https://www.jskd.si/
Slovenski podjetniški sklad https://www.podjetniskisklad.si/
Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad Republike Slovenije https://www.srips-rs.si/
Slovenska turistična organizacija https://www.slovenia.info/sl/poslovne-strani/vse-o-sto
Regionalna razvojna agencija za Podravje – Maribor https://rra-podravje.si/
OBČINE VKLJUČENE V LAS BOGASTVO PODEŽELJA:
Občina Destrnik https://www.destrnik.si/
Občina Dornava https://www.dornava.si/
Občina Hajdina https://www.hajdina.si/
Občina Juršinci https://www.jursinci.si/
Občina Kidričevo https://www.kidricevo.si/
Občina Markovci https://www.markovci.si/
Občina Trnovska vas https://www.trnovska-vas.si/
Mestna občina Ptuj https://www.ptuj.si/
PRAVNE PODLAGE IN POMEMBNI DOKUMENTI
Programski dokumenti za obdobje 2021–2027
ESRR (in kohezija):
- Partnerski sporazum med Slovenijo in Evropsko komisijo
- Program evropske kohezijske politike v obdobju 2021-2027 v Sloveniji
- S5 – Slovenska strategija pametne specializacije
EKSRP:
Strategije, resolucije, regionalni razvojni programi
- Evropski zeleni dogovor
- Strategija „od vil do vilic“
- Strategija „od vil do vilic“ (predstavitev v angleščini)
- Strategija EU za biotsko raznovrstnost do leta 2030
- Strategija EU za biotsko raznovrstnost do leta 2030 (predstavitev v angleščini)
- Resolucija o Nacionalnem programu varstva okolja za obdobje 2020–2030 (ReNPVO20–30)
- Dolgoročna vizija za podeželska območja do 2040
- Listina EU o temeljnih človekovih pravicah
- Strategija razvoja Slovenije 2030
- Regionalni razvojni program Podravja 2021-2027
UREDBE – Evropska zakonodaja
- Uredba o določitvi skupnih določb (ESRR) – Uredba (EU) 2021/1060 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 24. junija 2021
- Uredba o določitvi pravil o podpori za strateške načrte – Uredba (EU) 2021/2115 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 2. decembra 2021
- Uredba o financiranju, upravljanju in spremljanju skupne kmetijske politike ter razveljavitvi Uredbe (EU) št. 1306/2013 – Uredba (EU) 2021/2116 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 2. decembra 2021
- Uredba ESRR – Uredba (EU) 2021/1058 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 24. junija 2021
- Uredbe Komisije (EU) 2023/2831 o uporabi členov 107 in 108 Pogodbe o delovanju Evropske unije pri pomoči de minimis z dne 13. decembra 2023
- Uredba Komisije (EU) št. 651/2014 o razglasitvi nekaterih vrst pomoči za združljive z notranjim trgom pri uporabi členov 107 in 108 Pogodbe z dne 17. junija 2014
UREDBE in ostali predpisi – Slovenska zakonodaja
- Uredba o delovanju lokalnih akcijskih skupin in potrditvi strategij lokalnega razvoja za programsko obdobje do leta 2027
- Uredba o izvajanju lokalnega razvoja, ki ga vodi skupnost, v obdobju do leta 2027
- Uredba o spremembah in dopolnitvah Uredbe o izvajanju lokalnega razvoja, ki ga vodi skupnost, v obdobju do leta 2027 (Uradni list RS, št. 57/24 z dne 12.7.2024)
- Uredba o izvajanju uredb (EU) in (Euratom) na področju izvajanja evropske kohezijske politike v obdobju 2021–2027 za cilj naložbe za rast in delovna mesta
- Zakon o javnem naročanju (Uradni list RS, št. 91/15, 14/18, 121/21, 10/22, 74/22 – odl. US, 100/22 – ZNUZSZS, 28/23 in 88/23 – ZOPNN-F)
NAVODILA
Navodila za pripravo strategij lokalnega razvoja za programsko obdobje do leta 2027
ESRR (in kohezija):
Navodila organa upravljanja o upravičenih stroških za sredstva evropske kohezijske politike v programskem obdobju 2021-2027
Navodila o označevanju vira financiranja EKSRP
Pravilnik o označevanju vira sofinanciranja iz strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023–2027 (Uradni list RS, št. 77/23)
Navodila o označevanju vira financiranja ESRR
Navodila organa upravljanja na področju zagotavljanja prepoznavnosti, preglednosti in komuniciranja evropske kohezijske politike v obdobju 2021–2027
PODLAGE ZA DELOVANJE LAS BOGASTVO PODEŽELJA
- Pogodba o ustanovitvi lokalno zasebnega partnerstva LAS Bogastvo podeželja ob Dravi in v Slovenskih goricah
- Strategija lokalnega razvoja za lokalno akcijsko skupino Bogastvo podeželja ob Dravi in v Slovenskih goricah »LAS Bogastvo podeželja« 2021 – 2027
Oblikovanje LAS
- Javni poziv za oblikovanje lokalnih akcijskih skupin in pripravo strategij lokalnega razvoja do leta 2027
- Projektni list za nabor projektnih predlogov za pripravo strategije lokalnega razvoja 2021-2027 Lokalne akcijske skupine Bogastvo podeželja ob Dravi in v Slovenskih Goricah
!!! POMEMBNO OBVESTILO !!!
LAS Bogastvo podeželja skrbi za redno posodabljanje povezav do pravnih podlag ter ostalih dokumentov. V izogib morebitnim nevšečnostim, predhodno tudi sami preverite obstoj novih sprememb ali dopolnitev. LAS Bogastvo podeželja ne prevzema nobene odgovornosti za napačno uporabo pravnih podlag s strani obiskovalca te spletne strani.