LAS – LOKALNA AKCIJSKA SKUPINA
Temelji na tripartitnem partnerstvu: javni sektor, gospodarski (ekonomski) sektor in zasebni (civilni) sektor. Ekonomski in zasebni sektor sta zastopana pri odločanju vsaj v 50 odstotkih. LAS je ustanovljena zgolj z namenom pridobivanja dostopa do podpore LEADER / CLLD. Učinkovitost se kaže pri združevanju človeških in finančnih virov javnega zasebnega in ekonomskega sektorja. Spodbuja lokalne akterje k izvajanju skupnih več sektorskih projektov, ki prispevajo k večji konkurenčnosti in prepoznavnosti kraja.
LAS BOGASTVO PODEŽELJA OB DRAVI IN V SLOVENSKIH GORICAH
Podatki
Naslov: Ormoška cesta 28, 2250 Ptuj
Tel. št.: +386 (02) 749 36 33
GSM: +386 (0)51 300 419
E-pošta: info@las-bogastvopodezelja.si
Spletna stran: www.las-bogastvopodezelja.si
Predsednik LAS: dr. Vladimir Korošec
Strokovna vodja LAS: mag. Mojca Metličar
Vodilni partner LAS: Društvo »Bogastvo podeželja«, Ormoška cesta 28, 2250 Ptuj
Predsednik društva: Peter Pribožič
Vključene občine: Občina Destrnik, Občina Dornava, Občina Hajdina, Občina Juršinci, Občina Kidričevo, Občina Markovci, Občina Trnovska vas in Mestna občina Ptuj
Velikost območja LAS: 311,8 km2
Število prebivalcev LAS: 46.669 (vsi prebivalci), 28.801 (brez prebivalcev iz izvzetega območja)
Datum ustanovitve lokalnega partnerstva: 1.10.2015
Financiran iz skladov: EKSRP (glavni) in ESRR
LAS Bogastvo podeželja je član slovenskega združenja LAS, to je Društva za razvoj slovenskega podeželja, preko tega pa tudi član evropskega združenja LAS, to je ELARD.
Predstavitev
Območje LAS Bogastvo podeželja ob Dravi in v Slovenskih goricah je naravno, družbeno – geografska in funkcijsko povezana enota, del Spodnjega Podravja, ki obsega tri pokrajinske dele, osrednji del Slovenskih goric ter Dravsko in Ptujsko polje. Upravno je razdeljena na sedem podeželskih občin, Destrnik, Dornava, Hajdina, Juršinci, Kidričevo, Markovci, Trnovska vas in podeželska naselja MO Ptuj. Podeželska naselja občin Dornava, Hajdina, Kidričevo in Markovci ležijo na Dravski ravnini, podeželska naselja MO Ptuj, razen Spuhlje, ter podeželska naselja občin Destrnik, Juršinci in Trnovska vas pa ležijo v Slovenskih goricah. Območje obsega 311,8 km2. Po podatkih SURS je leta 2014 je na območju LAS živel 28.801 prebivalec. Povprečna gostota poselitve na območju LAS znaša 100,4 prebivalca na km2.
Dravska ravan je morfološko razgiban svet. Sestavljajo ga okrog kilometer široka aluvialna naplavina ob Dravi in nekoliko ožja ob Pesnici ter obsežna pleistocenska prodna nasipina, ki je razdeljena na Dravsko in Ptujsko polje. Na aluvialni naplavini neposredno ob Dravi najdemo številne avtohtone rastlinske združbe in zaščitene živali, kar daje celotnemu prostoru dodatno slikovitost in s tem pomembno krajinsko vrednost. Na peščeno–prodnatem aluviju prevladujejo obrečna, deloma oglajena tla, ki so danes pretežno zasajena s koruzo in pšenico.
Območje LAS odlikujejo nadpovprečno ugodni naravni pogoji za razvoj kmetijstva in drugih s kmetijstvom povezanih dejavnosti, kot so: turizem, obrt, promet in trgovina, kar je nenadomestljiva priložnost za gospodarski razvoj celotne regije in nove zaposlitve. Med najpomembnejše dejavnike celostnega razvoja podeželja uvrščamo kmetijska zemljišča, ki so na ravninskem svetu primerna za poljedelstvo oz. pridelavo hrane za živino, vrtnarstvo in zelenjadarstvo, v gričevnatem svetu pa za intenzivno sadjarstvo in vinogradništvo ter za živinorejo. Širšo prepoznavnost podeželju ob Dravi in v Slovenskih goricah dajejo tudi izjemne naravne vrednote, izvirni LAS Bogastvo podeželja predstavlja 1,41% območja Slovenije.
Projekti LAS, ki jih razvijamo skupaj s prizadevnimi domačini, društvi, podjetji in občinami, vas lahko popeljejo v svet redkih kamnin, mineralov in fosilov, ene največjih zasebnih zbirk (Muzej Pangea), zapeljete se lahko s čisto pravim Puhovim motorjem, obiščete njegovo rojstno hišo (Puhov muzej), spoznate tipično panonsko stavbno dediščino (Simoničeva domačija, Čušekova domačija), spoznate skrivnosti pridelave Ptujskega lüka, življenje viničarjev, pokukate v najlepši slovenski baročni dvorec (Dvorec Dornava) ter spoznate življenje v taboriščih 1. in 2. svetovne vojne (Kidričevo). Prepustite se lahko zapeljivemu toku reke Drave, opazujete naravne lepote z njene gladine, se skrijete pod senco mogočne sekvoje, opazujete cvet močvirske logarice in gnezdišča sive čaplje, v spokojnem miru se lahko sprehodite po mrtvicah Drave (Naravoslovna pot Berl), raziskujete naravo s konjskega sedla (Jahalni center Starošince), se prepustite ritmu in preprosto uživate. Osvežite in spočijete se lahko v termalnih bazenih Term Ptuj, prespite v sodih in nadaljujete raziskovanje s kolesom po razgibanih slovenjegoriških gričih ali neskončni ravnini Dravsko-Ptujskega polja. Za piko na i vašemu obisku poskrbi odlična kulinarika s tradicionalnim pridihom lokalnih gostinskih ponudnikov.
Razvojna vizija
Z uresničevanjem Strategije lokalnega razvoja na območju LAS Bogastvo podeželja ob Dravi in v Slovenskih goricah bomo s sodobnimi in inovativnimi ukrepi, ki temeljijo na trajnostnih načelih, izboljšali rabo naravnih in družbenih potencialov, zagotovili višjo kakovost bivanja na podeželju ter utrdili njegove gospodarske, kulturne in naravne funkcije.
Razvojni cilji Strategije lokalnega razvoja LAS Bogastvo podeželja
- Spodbujanje inovativnih pristopov za razvoj različnih oblik podjetništva ter odpiranje novih delovnih mest;
- Spodbujanje povezovanja med lokalnimi razvojnimi deležniki;
- Izboljšanje razvoja infrastrukture v naseljih za višjo kakovost bivanja in razvoj gospodarskih dejavnosti;
- Izboljšanje odnosa do naravnih vrednot na območju LAS in povečanje njihove prepoznavnosti;
- Razvijanje in uveljavljanje inovativnih programov z visoko dodano vrednostjo za socialni razvoj ter oblikovanje identitete območja;
- Spodbujanje rabe obnovljivih virov in učinkovite rabe energije;
- Spodbujanje inovativnih pristopov k varovanju okolja in narave in
- Izboljšati vključevanje ranljivih skupin v družbeno in socialno dejavnost na podeželju.
Namen LAS
- Učinkovito izvajati program LEADER na območju osmih občinah Spodnjega Podravja;
- Omogočiti lokalnim skupnostim in drugim nosilcem razvoja črpanje sredstev iz programa LEADER in drugih virov;
- Povezati nosilce razvoja podeželja na različnih ravneh načrtovanja, spremljanja in izvajanja razvojnih ukrepov;
- Spodbuditi (motivirati) prebivalce in druge nosilce razvoja za sodelovanje v programih razvoja podeželja;
- Usposobiti prebivalce za načrtovanje, spremljanje in izvajanje razvojnih programov;
- Odkrivanje in vrednotenje razvojnih potencialov na podeželju in skupaj z ostalimi nosilci razvoja opredeliti prioritete razvoja.
ORGANI POGODBENEGA PARTNERSTVA LAS BOGASTVO PODEŽELJA
LAS Bogastvo podeželja ob Dravi in v Slovenskih goricah – pogodbeno partnerstvo povezuje strokovne ustanove, društva, gospodarske družbe, samostojne podjetnike, kmetovalce in posameznike na območju osmih občin Spodnjega Podravja, ki predstavljajo tri interesne skupine članov in sicer: javni sektor, gospodarski sektor in nevladne organizacije. Ob sprejemanju sklepov na skupščini nobena izmed interesnih skupin nima več kot 49 % glasovalnih pravic.
Upravni odbor pogodbenega partnerstva LAS Bogastvo podeželja je tripartitno sestavljen, vsaka izmed interesnih skupin je zastopana s petimi člani. Operacije, ki jih izvaja LAS potrdi Upravni odbor LAS.
Organi LAS Bogastvo podeželja so:
- Skupščina
- Upravni odbor
- Predsednica oziroma Predsednik (v nadaljevanju Predsednik)
- Podpredsednica oziroma Podpredsednik (v nadaljevanju Podpredsednik)
- Nadzorni odbor in
- Ocenjevalna komisija.
SKUPŠČINA
Skupščina je najvišji organ LAS in jo sestavljajo vsi člani. Skupščino skliče Upravni odbor glede na potrebe LAS, najmanj pa enkrat letno. Upravni odbor skliče Skupščino na pisno zahtevo ene tretjine članov, vodilnega partnerja ali Nadzornega odbora.
Skupščina ima med drugim naslednje naloge in pristojnosti:
- na predlog Upravnega odbora potrdi letno poročilo o delu in finančno poročilo LAS,
- na predlog Upravnega odbora potrdi letni načrt aktivnosti,
- sprejema splošne akte LAS, če za to ni pristojen drug organ,
- sodeluje pri pripravi Strategije lokalnega razvoja in jo potrdi na predlog Upravnega odbora,
- na predlog Upravnega odbora potrdi spremembe Strategije lokalnega razvoja,
- izmed članov LAS izvoli Predsednika, Podpredsednika ter člane Upravnega in Nazornega odbora,
- na predlog Upravnega odbora potrdi vodilnega partnerja,
- daje Upravnemu odboru in Predsedniku navodila za delo
- /…/
Še več nalog in pristojnosti skupščine je navedeno v Strategiji lokalnega razvoja LAS Bogastvo podeželja ter v Pogodbi o ustanovitvi lokalno zasebnega partnerstva LAS Bogastvo podeželja ob Dravi in v Slovenskih goricah.
UPRAVNI ODBOR
Upravni odbor je organ odločanja in upravljanja ter najvišji izvršilni organ LAS, ki ga sestavljajo predsednik, dva podpredsednika in pet predstavnikov javnega sektorja, pet predstavnikov gospodarskega sektorja in pet predstavnikov zasebnega sektorja. Upravni odbor skliče Predsednik glede na potrebe LAS. Predsednik skliče Upravni odbor na pisno zahtevo ene tretjine članov Upravnega odbora ali vodilnega partnerja.
Pristojnosti Upravnega odbora so med drugim:
- skrbi za učinkovito delovanje LAS, njeno plačilno sposobnost in usklajenost postopkov LAS z veljavno zakonodajo, kar zajema tudi ugotavljanje in preprečevanje tveganj, ki ogrožajo delovanje LAS,
- sklicuje Skupščino in skrbi za izvajanje njenih sklepov,
- sprejme predlog Strategije lokalnega razvoja ter njene spremembe in jih da v potrditev Skupščini,
- sprejme letno poročilo o delu in finančno poročilo LAS, ki ju pripravi vodilni partner, in ju da v potrditev Skupščini,
- sprejme letni načrt aktivnosti LAS in ga po prejemu soglasja Nadzornega odbora da v potrditev Skupščini,
- na podlagi poročila Ocenjevalne komisije za vsak projekt odloči ali se bo financiral in o tem poroča Skupščini,
- predlaga in potrdi projekte, ki jih lahko izvaja LAS,
- izmed članov LAS izbere vodilnega partnerja in da izbor v potrditev Skupščini,
- na prvi stopnji odloča o pritožbah zoper odločitve o operacijah.
- /…/
Še več nalog in pristojnosti upravnega odbora je navedeno v Strategiji lokalnega razvoja LAS Bogastvo podeželja ter v Pogodbi o ustanovitvi lokalno zasebnega partnerstva LAS Bogastvo podeželja ob Dravi in v Slovenskih goricah.
PREDSEDNIK
Predsednik je zastopnik LAS in po svoji funkciji predsednik Upravnega odbora.
Predsednik ima sledeče naloge in pristojnosti:
- samostojno in neomejeno predstavlja in zastopa LAS,
- podpisuje dokumente in listine v imenu LAS,
- sklicuje in vodi seje UO LAS ter skrbi za izvajanje Sklepov UO
- vodi seje skupščine LAS
- opravlja druge naloge, določene s partnersko pogodbo, drugimi splošnimi akti LAS ali predpisi, in naloge, ki mu jih naloži Upravni odbor ali Skupščina.
Predsednik svoje delo opravlja v skladu z navodili Skupščine in Upravnega odbora. Za svoje delo je Predsednik LAS odgovoren Skupščini in Upravnemu odboru.
PODPREDSEDNIK
Podpredsednik opravlja naloge Predsednika in ima vse njegove pristojnosti v primeru, če je Predsednik odsoten, nedosegljiv, nezmožen za delo, če Predsedniku predčasno preneha mandat ali če ga Predsednik pooblasti za opravljanje svojih pristojnosti ali nalog. Za svoje delo je Podpredsednik odgovoren Skupščini, Upravnemu odboru in Predsedniku.
NADZORNI ODBOR
Nadzorni odbor je nadzorni organ LAS, ki ga sestavljajo en predstavnik javnega sektorja, en predstavnik gospodarskega sektorja in en predstavnik zasebnega sektorja.
Nadzorni odbor skliče predsednik Nadzornega odbora glede na potrebe LAS. Predsednik Nadzornega odbora skliče Nadzorni odbor na pisno zahtevo ene tretjine članov Nadzornega odbora, Upravnega odbora ali vodilnega partnerja.
Nadzorni odbor ima med drugim sledeče pristojnosti in naloge:
- nadzira finančno in materialno poslovanje LAS,
- nadzira delo Predsednika, Podpredsednika in Upravnega odbora,
- nadzira delo vodilnega partnerja,
- najmanj enkrat letno o svojem delu poroča Skupščini,
- /…/
Še več nalog in pristojnosti nadzornega odbora je navedeno v Strategiji lokalnega razvoja LAS Bogastvo podeželja ter v Pogodbi o ustanovitvi lokalno zasebnega partnerstva LAS Bogastvo podeželja ob Dravi in v Slovenskih goricah.
OCENJEVALNA KOMISIJA
Ocenjevalna komisija pregleda popolnost prispelih predlogov operacij, jih oceni in za Upravni odbor pripravi poročilo. Ocenjevalna komisija ima pet članov in dva nadomestna člana, ki jih imenuje Upravni odbor izmed neodvisnih strokovnjakov s področja razvoja podeželja, regionalnega razvoja, strateškega in projektnega načrtovanja in podobno. Član Ocenjevalne komisije ne more biti član Upravnega odbora, ali član Nadzornega odbora.
Član ocenjevalne komisije se izloči iz pregledovanja in ocenjevanja prijav na javni poziv in ga nadomesti nadomestni član, kadar je zasebno ali poslovno povezan s prijaviteljem na javni razpis ali njegovim partnerjem v projektu, ali kadar bi iz drugih razlogov nastalo navzkrižje interesov.
AKTUALNI ČLANI ORGANOV LAS BOGASTVO PODEŽELJA
Potrjeni so bili na skupščini pogodbenega partnerstva LAS dne 1.7.2020.
PREDSEDNIK: dr. Vladimir Korošec
PODPREDSEDNIKA: Alojz Kaučič in Andrej Klasinc
UPRAVNI ODBOR:
Javni sektor:
Milan Gabrovec (Občina Markovci)
Metka Kajzer (Občina Destrnik)
Andrej Rebernišek (KGZS Ptuj)
Damjan Napast (Občina Kidričevo)
Franc Krajnc (Občina Hajdina)
Gospodarski sektor:
Alen Hodnik (Javne službe Ptuj d.o.o.)
Franjo Lacko (Okrepčevalnica Lacko)
Alenka Ivančič (Kmetijska zadruga Ptuj)
Drago Slameršak (Radio tednik Ptuj d.o.o.)
Aleksander Horvat (Siesa inženiring d.o.o.)
Civilni / nevladni sektor:
Zdenka Godec (Društvo gospodinj Draženci)
Franc Brodnjak (TD Markovci)
Peter Pribožič (TD Ptuj)
IvanHauptman(TDDestrnik)
Matija Brodnjak (Footgolf klub Ptuj)
NADZORNI ODBOR:
Klavdija Petek (MO Ptuj)
Vladimir Pignar (Vital d.o.o.)
Lidija Terbulec (Občina Hajdina)
SEZNAM ČLANOV LAS BOGASTVO PODEŽELJA
LAS Bogastvo podeželja vključuje člane iz javnega, gospodarskega in zasebnega sektorja.
V LAS so vključeni sledeči člani:
JAVNI SEKTOR
Dom upokojencev Ptuj, Volkmerjeva cesta 10, 2250 Ptuj
Javni zavod za turizem Ptuj, Mestni trg 4, 2250 Ptuj
KGZS Zavod Ptuj, Ormoška cesta 28, 2250 Ptuj
Mestna občina Ptuj, Mestni trg 1, 2250 Ptuj
Občina Destrnik, Vintarovci 50, 2253 Destrnik
Občina Dornava, Dornava 135 a, 2252 Dornava
Občina Hajdina, Zg. Hajdina 44 a, 2288 Hajdina
Občina Juršinci, Juršinci 3 b, 2256 Juršinci
Občina Kidričevo, Kopališka ulica 14, 2325 Kidričevo
Občina Markovci, Markovci 43, 2281 Markovci
Občina Trnovska vas, Trnovska vas 42, 2254 Trnovska vas
Pokrajinski muzej Ptuj-Ormož, Muzejski trg 1, 2250 Ptuj
Šolski center Ptuj – Šola za ekonomijo, turizem in kmetijstvo, Volkmerjeva cesta 19, 2250 Ptuj
Zavod RS za varstvo narave, OE Maribor, Pobreška cesta 30, 2000 Maribor
Znanstveno-raziskovalno središče Bistra Ptuj, Slovenski trg 6, 2250 Ptuj
Zavod za usposabljanje, delo in varstvo dr. Marijana Borštnarja Dornava, Dornava 128, 2252 Dornava
GOSPODARSKI OZ. EKONOMSKI SEKTOR
Deželna banka Slovenije, Kolodvorska 9, 1000 Ljubljana
Herbersteinova klet, Juršinci 23, 2256 Juršinci
Janja Metličar s. p., Zg. Jablane 30 a, 2326 Cirkovce
Javne službe Ptuj d.o.o., Ulica heroja Lacka 3, 2250 Ptuj
Kmetija Kovačec, Rotman 4, 2256 Juršinci
Kmetija Žitnik, Robert Žitnik, nosilec dopolnilne dejavnosti na kmetiji, Starošince 40 a, 2326 Cirkovce
Kmetijska zadruga Ptuj z.o.o., Miklošičeva ulica 12, 2250 Ptuj
Komunalno podjetje Ptuj d.d., Puhova ulica 10, 2250 Ptuj
Lacko Suzana s. p., Drstelja 21, 2253 Destrnik
Ljudska univerza Ptuj, Mestni trg 2, 2250 Ptuj
Lokalna energetska agentura spodnje Podravje, Prešernova ulica 18, 2250 Ptuj
Maja Lamberger Khatib – nosilka dopolnilne dejavnosti na kmetiji, Mihovce 4, 2326 Cirkovce
Mateja Voglar Murko, nosilka dopolnilne dejavnosti na kmetiji, Zg. Hajdina 100 a, 2288 Hajdina
Mlin Korošec d.o.o., Zabovci 42, 2281 Markovci
Območna obrtno-podjetniška zbornica Ptuj, Vošnjakova 13, 2250 Ptuj
Radio tednik Ptuj d.o.o. , Osojnikova cesta 3, 2250 Ptuj
RISO d.o.o. -PE, Levajnci 20, 2253 Destrnik
Siesa inženiring, industrijska elektronika in storitve d.o.o., Vintarovci 85, 2253 Destrnik
Silvo Kokol s. p., Janežovci 1 b, 2253 Destrnik
Terme Gaja, družba za turizem, rekreacijo in zdraviliško dejavnost d.o.o., Vintarovci 50, 2253 Destrnik
Tjaša Smogavc Cestar, nosilka dopolnilne dejavnosti na kmetiji, Draženci 32, 2288 Hajdina
Turistična kmetija Lovrec, Jiršovci 24, 2253 Destrnik
Turizem na kmetiji Toplak, Juršinci 21, 2256 Juršinci
Vital Gostinstvo in trgovina d.o.o., Tovarniška cesta 7, 2325 Kidričevo
ZASEBNI OZ. CIVILNI SEKTOR
Ars Vitae društvo za razvoj in izvajanje programov pomoči, Trstenjakova ulica 5 a, 2250 Ptuj
Društvo Bogastvo podeželja ob Dravi in v Slovenskih goricah, Ormoška cesta 28, 2250 Ptuj
Društvo gospodinj Draženci, Draženci 21 d, 2288 Hajdina
Društvo gospodinj Trnovska vas, Trnovska vas 38, 2254 Trnovska vas
Društvo kmečkih žena občine Dornava, Dornava 135 b, 2252 Dornava
Društvo kmetic Destrnik, Vintarovci 50, 2253 Destrnik
Društvo podeželskih deklet in žena občine Kidričevo, Kopališka 13, 2325 Kidričevo
Društvo podeželskih žena občine Markovci, Nova vas 47 a, 2281 Markovci
Društvo Poetovio LXIX, Krempljeva 4, 2250 Ptuj
Društvo rojaka Janeza Puha Juršinci, Juršinci 3 b, 2256 Juršinci
Društvo za ohranjanje in razvijanje dediščine Juršinci, Juršinci 21, 2256 Juršinci
Društvo vinsko turistične ceste Srednje Slovenske gorice – VTC 13, Ormoška cesta 28, 2250 Ptuj
Društvo žena Gerečja vas, Gerečja vas 9 a, 2288 Hajdina
Eva Kotnik, fizična oseba
Footgolf klub Ptuj, Mlinska cesta 13, 2250 Ptuj
Kulturno društvo folklornih dejavnosti Korant Spuhlja, Spuhlja 12 a, 2250 Ptuj
Prostovoljno gasilsko društvo Jablane, Sp. Jablane 20 a, 2326 Cirkovce
Prostovoljno gasilsko društvo Lovrenc na Dravskem polju, Lovrenc na Dravskem polju 7, 2324 Lovrenc na Dr. polju
Prosvetno društvo Cirkovce, Cirkovce 48, 2326 Cirkovce
Športno društvo Destrnik, Vintarovci 50, 2253 Destrnik
Športno društvo PURE Sport, Slomškova ulica 6, 2250 Ptuj
Športno ribiško društvo Markovci, Markovci 43, 2281 Markovci
Turistično društvo Destrnik, Destrnik 9, 2253 Destrnik
Turistično društvo Mitra Hajdina, Draženci 99, 2288 Hajdina
Turistično društvo Ptuj, Slovenski trg 3, 2250 Ptuj
Turistično društvo občine Markovci, Markovci 33, 2281 Markovci
Turistično etnografsko društvo Lükari, Mezgovci ob Pesnici 4, 2252 Dornava
Viljem Podgoršek, fizična oseba
Zavod Nazaj na konja, Starošince 37 b, 2326 Cirkovce
Seznam je bil nazadnje posodobljen: april 2023
VKLJUČITE SE!
V kolikor želite postati član LAS Bogastvo podeželja nam pošljite vašo pristopno izjavo.
Dodatne informacije glede vključitve ter pristopno izjavo najdete TUKAJ.
VČLANITEV V POGODBENO PARTNERSTVO LAS BOGASTVO PODEŽELJA
LAS Bogastvo podeželja vljudno vabi nove člane!
POGOJI ZA ČLANSTVO
K LAS Bogastvo podeželja lahko pristopi:
- polnoletna fizična oseba, ki ima stalno bivališče na območju LAS,
- pravna oseba, ki ima sedež, registrirano izpostavo, podružnico, organizacijsko enoto oziroma poslovno enoto na območju LAS,
- pravna oseba javnega prava, ki deluje na območju LAS ali
- pravna osebe zasebnega prava v javnem interesu, ki deluje na območju LAS.
POSTOPEK VČLANITVE
Oseba, ki želi postati član LAS Bogastvo podeželja posreduje vodilnemu partnerju pristopno izjavo v kateri izjavi, da pristopa k tej pogodbi in da sprejema pravice in obveznosti članov LAS.
ČLANARINA
Za članstvo v pogodbenem partnerstvu LAS Bogastvo podeželja se enkrat letno plača članarina. Za civilni sektor znaša članarina 50,00 EUR, za javni in gospodarski sektor 100,00 EUR. Za občine pa velja 1,30 EUR na prebivalca občine.
ČLANI LAS IMAJO NASLEDNJE PRAVICE:
- voliti in biti voljeni v organe LAS,
- glasovati na Skupščini,
- predlagati zadeve v obravnavo organom LAS,
- dati pobudo ali vprašanje v zvezi z delom in poslovanjem LAS in dobiti odgovor,
- sodelovati pri pripravi, spreminjanju in izvajanju Strategijo lokalnega razvoja,
- uresničevati svoje interese povezane s cilji LAS in
- biti seznanjen z informacijami o delu in poslovanjem LAS.
ČLANI LAS IMAJO NASLEDNJE OBVEZNOSTI:
- spoštovati to pogodbo, druge splošne akte LAS in sklepe organov LAS,
- skladno s svojimi zmožnostmi zagotavljati materialne pogoje za delovanje LAS in za uresničevanje Strategije lokalnega razvoja,
- redno poravnati članarino v višini, kot jo določi Skupščina,
- obvestiti LAS o spremembi svojih kontaktnih podatkov,
- odgovarjati za obveznosti LAS, ki so nastale po dnevu, ko so postali člani LAS,
- posredovati LAS informacije, ki so potrebne za izvajanje skupno dogovorjenih nalog,
- vzdržati se dejanj, ki bi kakorkoli škodovala ali bi lahko škodovala interesom LAS ali njenih članov in
- varovati ugled LAS.
PRENEHANJE ČLANSTVA
Članstvo v LAS preneha:
- z izstopom člana, če ta vodilnemu partnerju posreduje pisno izjavo o izstopu iz LAS z odpovednim rokom treh mesecev,
- na podlagi sklepa Upravnega odbora, če član ne izpolnjuje več pogojev
- z izključitvijo na podlagi sklepa Upravnega odbora, če član kljub pisnemu opominu in dodatnem roku ne izpolni svojih obveznosti do LAS ali če grobo krši določila te pogodbe, drugih splošnih aktov LAS ali sklepe organov LAS ali če zaradi njegovega ravnanja ali opustitve nastane ali bi lahko nastala LAS ali njenim članom materialna škoda,
- s smrtjo ali prenehanjem člana.
Izpolnjeno in podpisano izstopno izjavo (sken) pošljete na naš e-mail info@las-bogastvopodezelja.si ali po pošti na naš naslov: Društvo »Bogastvo podeželja«, Ormoška cesta 28, 2250 Ptuj.