Pokličite nas

+386 (02) 749­ 36 33

Pišite nam

info@las-bogastvopodezelja.si

Search
Close this search box.

Strategija

STRATEGIJA LOKALNEGA RAZVOJA ZA LAS BOGASTVO PODEŽELJA

OBDOBJE 2021 - 2027

RAZVOJNA VIZIJA

Z uresničevanjem SLR na območju LAS Bogastvo podeželja bomo s sodobnimi, inovativnimi in trajnostnimi ukrepi, ki temeljijo na trajnostnih načelih, izboljšali rabo naravnih in družbenih potencialov, zagotovili višjo kakovost bivanja na podeželju, spodbujali aktivno vključevanje ranljivih skupin, stremeli k razvoju dodane vrednosti v vsakem izmed izvedenih projektov ter utrdili gospodarske, kulturne, naravne in socialne funkcije območja.

V tem programskem obdobju ni več tematskih področij, temveč so določeni samo cilji in ukrepi. Ti veljajo tako za EKSRP kot za ESRR sklad.


Razvojni cilj 1:

Krepitev celostnega trajnostno naravnanega razvoja območja, ki zajema turizem, kmetijstvo in podjetništvo ter druge proizvodne in storitvene dejavnosti, ki sovpadajo s strategijo lokalnega razvoja LAS Bogastvo podeželja.

Ukrep: RAZVOJ OBMOČJA
Ta zajema ustvarjanje novih priložnosti in spodbujanje inovativnih pristopov za razvoj območja različnih oblik podjetništva, odpiranje novih delovnih mest, razvoj osnovnih storitev, koncepta pametnih vasi, spodbujanje povezovanja med lokalnimi razvojnimi deležniki, razvoj in krepitev kompetenc, razvoj infrastrukture v podporo dvigu kvalitete življenja in razvoju zelenega in biogospodarstva;

 

Razvojni cilj 2:
Izboljšanje odnosa do naravnih vrednot na območju LAS in povečanje njihove prepoznavnosti.

Ukrep: NARAVA IN OKOLJE
Izboljšanje odnosa do naravnih vrednot na območju LAS in povečanje njihove prepoznavnosti, varovanje okolja, ohranjanje narave in prilagajanja podnebnim spremembam, vključevanje naravnih virov, spodbujanje učinkovite rabe obnovljivih virov in energije ter spodbujanje inovativnih pristopov k varovanju okolja in narave.

 

Razvojni cilj 3:
Izboljšanje stanja kulturne dediščine in izboljšanje odnosa do snovne in nesnovne kulturne dediščine ter tradicionalnih veščin in navad območja.

Ukrep: SNOVNA IN NESNOVNA KULTURNA DEDIŠČINA VKLJUČNO S TRADICIJO OBMOČJA
Varovanje snovne in nesnovne kulturne dediščine, tradicionalnih veščin, običajev in navad, revitalizacija, in vključevanje v različne storitve, programe in produkte na območju, digitalizacija.

 

Razvojni cilj 4:
Spodbujanje vključevanja ranljivih skupin v družbene procese, medgeneracijskega sodelovanja, sodelovanje s socialnimi institucijami, razvoj novih storitev

Ukrep: SKRB ZA RANLJIVE SKUPINE, KVALITETO ŽIVLJENJA, PREVENTIVA IN VAROVANJE ZDRAVJA IN MEDGENERACIJSKO SODELOVANJE
Razvijanje in uveljavljanje inovativnih programov z visoko dodano vrednostjo za socialni razvoj ter oblikovanje identitete območja, izboljšanje vključevanja ranljivih skupin v družbeno in socialno dejavnost na podeželju;

OBDOBJE 2014 - 2020

RAZVOJNA VIZIJA

Z uresničevanjem Strategije lokalnega razvoja (SLR) na območju LAS Bogastvo podeželja ob Dravi in v Slovenskih goricah bomo s sodobnimi in inovativnimi ukrepi, ki temeljijo na trajnostnih načelih, izboljšati rabo naravnih in družbenih potencialov, zagotovili višjo kakovost bivanja na podeželju ter utrdili njegove gospodarske, kulturne in naravne funkcije.

Za napredek in razvoj območja bomo utrjevali sodelovanje med prebivalci in drugimi deležniki ter uvajali inovativne ukrepe, ki bodo omogočali ekonomski razvoj in zaposlovanje.

TEMATSKA PODROČJA IN UKREPI

Strategija LAS Bogastvo podeželja obsega štiri tematska področja in deset ukrepov.


Tematsko področje 1: Ustvarjanje novih delovnih mest

Sklad: EKSRP in ESRR

Cilj št.1: Spodbujanje inovativnih pristopov za razvoj različnih oblik podjetništva ter odpiranje novih delovnih mest na podeželju in v urbanih območjih.

Cilj št. 2: Spodbujanje povezovanja med lokalnimi razvojnimi deležniki na podeželju in v urbanih območjih.

Ukrep št. 1: Krepitev znanja, usposobljenosti in motiviranosti prebivalcev za uvajanje novosti. Oblikovanje skupne identitete območja LAS. Krepitev ekonomske vitalnosti podeželja in urbanih območij.

Ukrep št. 2: Aktiviranje lokalnih potencialov za povečanje zaposlitev v kmetijstvu in drugih dejavnostih.

Ukrep št. 3: Oblikovaje podpornih okolij za razvoj različnih oblik podjetništva na območju LAS.

Ukrep št. 4: Spodbujanje povezovanja in sodelovanje deležnikov na podeželju in urbanih območjih na kulturnem, ekonomskem in socialnem področju. Krepitev javno-zasebnega partnerstva ter različnih oblik mreženja na območju LAS.

 


Tematsko področje 2: Razvoj osnovnih storitev

Sklad: EKSRP

Cilj št. 3 Izboljšanje razvoja infrastrukture v naseljih za višjo kakovost bivanja in razvoj gospodarskih dejavnosti.

Cilj št. 4 Razvijanje in uveljavljanje inovativnih programov z visoko dodano vrednostjo za socialni razvoj ter oblikovanje identitete območja na podeželju.

Ukrep št. 5: Izboljšanje kvalitete življenja in bivalnih pogojev na podeželju.

Ukrep št. 10: Ohranitev in obnova kulturne dediščine ter zagotavljanje pogojev za njeno vključevanje v razvoj območja.

 


Tematsko področje 3: Varstvo okolja in ohranjanje narave

Sklad: EKSRP in ESRR

Cilj št. 5 Izboljšanje odnosa do naravnih vrednot na območju LAS in povečanje njihove prepoznavnosti.

Cilj št. 6 Spodbujanje rabe obnovljivih virov in učinkovite rabe energije na podeželju in v urbanih območjih.

Cilj št. 7 Spodbujanje inovativnih pristopov k varovanju okolja in narave.

Ukrep št. 6: Prilagajanje podnebnim spremembam in krepitev inovativnih pristopov upravljanja z naravnimi viri.

Ukrep št. 7: Sanacija in revitalizacija degradiranih območij. Varovanje in prezentacija naravnih virov in okolja z vidika trajnostne rabe.

 


Tematsko področje 4: Večja vključenost mladih, žensk in drugih ranljivih skupin

Sklad: EKSRP in ESRR

Cilj št. 8: Spodbujanje vključevanja ranljivih skupin v družbeno in socialno dejavnost na območju LAS.

Ukrep št. 8: Aktivno vključevanje ranljivih skupin in žensk v razvoj območja LAS in urbanih območjih.

Ukrep št. 9: Spodbujanje medgeneracijskega povezovanja ter razvoj novih storitev na področju dela z ranljivimi skupinami prebivalcev.

Scroll to Top